Мостът Шахара е построен в Йемен през 17 век и въпреки че на пръв поглед изглежда като обикновен мост, има интересни истории, свързани с него. Говори се, че структурата е проектирана така, че да може да се срути за минути, ако османците се опитат да завладеят региона. В същото време той предлага...
Виж повечеМостът Шахара е построен в Йемен през 17 век и въпреки че на пръв поглед изглежда като обикновен мост, има интересни истории, свързани с него. Говори се, че структурата е проектирана така, че да може да се срути за минути, ако османците се опитат да завладеят региона. В същото време той предлага практично решение на стар проблем.
Мостът преминава през дефиле с дълбочина 300 фута между две планини и все още се използва от жителите на съседните села. Намира се в планината Ахнум в северозападен Йемен в провинция Амран, на около 140 км от столицата Сана.
Мостът Shahara свързва планините Jabal al-Emir и Jabal al-Faish и обхваща каньона, образуван там, където се срещат двете планини. Мостът е дълъг 19,8 м и широк 2,75 см и е направен основно от варовик, материал, който се среща в изобилие в планините. Мостът води до град Шахара.
Не е известно колко века хората са живели в планината Анум. Самият Йемен е един от най-старите центрове на цивилизация в света. Страната е разположена в дъното на Арабския полуостров. Докато по-голямата част от полуострова е суха, Йемен е плодороден и получава редовни валежи. От ранни времена земята е служила като естествен търговски път между източноафриканските и близкоизточните кралства. Археологически доказателства показват, че големи селища в северните планини на Йемен са съществували поне от 5000 г. пр.н.е. пр.н.е.
Преди да избухне гражданската война в Йемен, мостът Шахара е една от най-популярните туристически атракции за авантюристи, готови да направят трудното пътуване, за да го видят. С течение на времето той получава прякора „Мостът на въздишките“, защото гледката на този прост каменен мост, свързващ две планини, оставя зрителите без думи...
Можете да се регистрирате ТУК.