Споделени снимки

Това е широколист живовляк, има и теснолист живовляк. С този лекувах майка ми преди години. Тя беше болна на легло и я гледах. Забелязах, че на врата и се появи чир, който набираше, но нямаше връх и беше червен. И тогава ми се появи мисълта в главата, да го наложа с живовляк, а отгоре сложих едно листо орехово и завързах с бинт и така я налагах, и чира се проби и изтече всичко и все едно не е било. Благодаря за ценните съвети за Живовляка!!!
Живовляк – 7 полезни свойства на растението

Живовляк е нискорастящо многогодишно растение, разпространено главно в Европа и Азия. Много хора го смятат за прост плевел, но всъщност той е една от най-добрите лечебни билки в света. От френски думата „plantain” означава „ходило на крака“. Името се свързва с плоските листа на растението.
От векове те са използвани за лечение на ужилвания, порязвания, болки в краката и заболявания на очите, езика и устата. Живовлякът също е изключително хранителен, богат е на калций и витамини А, С и К. Пресните листа могат да се консумират сурови, а по-старите да се приготвят като варива.

Нека разберем повече за живовляка и да се уверим в неговите лечебни свойства.
Характеристики на живовляка?
Растението има опростено устройство и е лесно разпознаваемо. Достига около 12 см височина. Обича откритите пространства и понася широк спектър от почвени типове. Живовлякът е с дълбока, гъста и разклонена коренова система. Листата са овални, дебели и широки, дълги до 6 см и имат 3 или повече изпъкнали жилки, разположени успоредно върху листата.
Цветовете са лилаво-зелени, като чашката е разделена на четири части с четири тичинки, с лилави прашинки. Обикновено цъфти от май до септември.
Полезни свойства на живовляка
Освен противовъзпалителен и аналгетичен, живовлякът има и антимикробни свойства. Не само може да облекчи ухапвания от насекоми и повърхностни рани, но спира инфектирането и ускорява зарастването. Главно активното вещество аукубин е отговорно за тези свойства на живовляка.
Допълнително друго съединение – алантоин, помага за възстановяването на кожната тъкан. Ето и най-популярните ползи на билката:

1. За заздравяване на рани
Живовлякът се състои от определен епидермален растежен фактор – протеин, стимулира клетъчния растеж при леки рани и натъртвания. Използвайте пресни листа от живовляк, измити и попарени с гореща вода, като превръзка за рани. Или наложете памук, напоен с чай от живовляк, върху нараняването.
Ако смесите мас и стрити листа живовляк, можете да нанесете слой от сместа, за да предотвратите инфекции, да облекчите дискомфорта и възпалението и да ускорите заздравяването. Живовлякът може да бъде полезен и за бързо излекуване на повърхностни изгаряния. Леките изгаряния също могат да бъдат много болезнени.
Използвайте лапа (компрес) от живовляк върху изгореното място през първите няколко часа. След това редовно прилагайте разтвор от живовляк. Листа от живовляк се прилагат и като превръзка върху мехлема.

2. Живовляк при ухапвания и ужилвания
Растението е отлично средство за облекчаване на ухапвания и ужилвания. Ако сте у дома, можете бързо да приложите компрес от живовляк, за да изтеглите токсините и да предотвратите появата на сърбящи, червени отоци на засегнатите места.
Добра идея е също да носите със себе си малка спрей бутилка с чай от живовляк. Така винаги ще имате натурално средство срещу набезите на насекоми. Чай от живовляк също може да се напръска или намаже върху обрив от коприва или отровен бръшлян.

3. Живовляк за облекчаване на респираторни инфекции
Помага за намаляване на слузната секреция в дихателните пътища, което го прави полезен срещу настинки, синузити, белодробни и бронхиални алергични състояния като сенна хрема и астма. Тъй като билката има и антисептични свойства, тя може да се използва като лек при възпалено гърло, тонзилит и кашлица.
Живовлякът има и отхрачващи свойства, както и охлаждащо и обезболяващо действие. За лек срещу кашлица и настинка пийте много чай от живовляк. А при болки в гърлото обикновено се прави гаргара с охладен чай или с няколко капки тинктура в чаша вода.

4. При лечение на кожни проблеми
На първо място живовлякът е чудесен избор за лечение на акне и кожни несъвършенства. Използвайте живовляк като маска за лице за дълбоко почистване и охладен чай като тоник за лице сутрин и вечер. Същевременно живовлякът може да се използва и за облекчаване на сърбеж и подуване, свързани с кожни заболявания като псориазис и екзема. Както и за защита на кожата от инфекция.
В допълнение към използването на лапа, можете също така да намажете проблемните зони с чай, за да овлажните и лекувате по-бързо засегнатите участъци.

5. Живовляк за добро чревно здраве
Живовлякът се счита за полезен като лечение на диария, гастрит, колит и други храносмилателни заболявания поради своите стягащи свойства. Полезен е и като лек при стомашни и чревни инфекции, както и при инфекции на пикочните пътища.
Тъй като билката има спазмолитично и успокояващо действие, може да намали дразненето и спазмите по отношение на коликите при бебета и малки деца. Семената могат да се използват като слабително средство.
Използвайте една или две чаени лъжички от семената, напоени с две чаши филтрирана вода. Яденето на листа от живовляк и пиенето на чай също помагат помагат срещу запек.

6. При лечение на хемороиди
Свойствата на живовляка помагат за свиване на хемороидите, докато неговите противовъзпалителни, охлаждащи и аналгетични свойства облекчават болката. Нанесете лапа от живовляк върху външни хемороиди, оставете да действа толкова дълго, колкото е необходимо, и отстранете, преди да изсъхне.
Друг начин е да използвате памучни тампони, напоени с хладък чай от живовляк. Можете също така да пиете няколко чаши чай от живовляк на ден, за да помогнете при вътрешни хемороиди и като добавка към лечението на външните.

7. Живовляк при проблеми в устната кухина
Хладкият чай от живовляк може да се използва като вода за уста при лечение на язви. Можете да дъвчете пресен лист от живовляк, за да освободите соковете и да третирате раничките.
Кървенето на венците е друго състояние, което също ще се повлияе добре от водата за уста от живовляк. Стягащите му свойства спират кървенето, докато противовъзпалителните намаляват подуването.
Коренът от живовляк на прах пък е традиционно лекарство за зъбобол. Вземете щипка прах и го втрийте във венците и върху засегнатия зъб.

Как да си приготвите чай от живовляк?
Необходими са ви:
1 чаша пресни листа от живовляк
2 чаши вода
тенджерка с капак
Измийте добре листата на живовляк и ги сложете в тенджерката с капак. Кипнете водата отделно и залейте листата в тенджерката, покрийте с капака и ги оставете да изстинат напълно. Прецедете чая и съхранявайте в хладилник до две седмици. Можете да пиете 1-2 чаши от този чай на ден или да го използвате локално.
Ако предпочитате топъл чай от сушената билка, смесете ½ ч. л. сухи листа от живовляк с чаша вода и кипнете на котлона. От този чай можете да консумирате до 3 пъти на ден.
Живовлякът наистина е една от най-подценяваните, но изключително полезни билки и се надяваме, че сме ви го показали в най-добрата му светлина. Ще завършим с допълнението, че спокойно можете да го включите и в кулинарните си рецепти, като заместите спанака или копривата. Да ви е вкусно!
68 от 1640 снимки
Трябва да сте регистриран потребител, за да коментирате.
Можете да се регистрирате ТУК.